Pytania i odpowiedzi


  • Z czym nie łączyć ofatumumabu?

    Podczas stosowania ofatumumabu skuteczność żywych atenuowanych lub inaktywowanych szczepionek może być zmniejszona. Dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania tych szczepionek z ofatumumabem. Jeśli w opinii lekarza jednoczesne zastosowanie tych produktów jest konieczne, należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka szczepienia pacjentów podczas leczenia ofatumumabem.


  • Czy ofatumumab to bezpieczny lek?

    Ofatumumab to lek przeciwciał monoklonalnych, zatwierdzony do stosowania przez Europejską Agencję Leków. Jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, ale ryzyko to musi być porównane z potencjalnymi korzyściami. Stosowanie ofatumumabu powinno odbywać się pod nadzorem lekarza, który będzie monitorował reakcje organizmu na lek.


  • Na co działa ofatumumab?

    Ofatumumab to lek biologiczny, który skierowany jest przeciwko białku CD20, występującemu na powierzchni niektórych białych krwinek. Jest stosowany w terapii chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, oraz w leczeniu niektórych rodzajów białaczki i chłoniaków.


  • Czy można stosować ofatumumab u dzieci?

    Ofatumumab jest przeciwciałem monoklonalnym stosowanym w leczeniu pewnych chorób autoimmunologicznych i nowotworów. Na podstawie dostępnych danych z Charakterystyki Produktu Leczniczego, lek ten nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności.


  • Czy można stosować ofatumumab u osób starszych?

    Ofatumumab może być stosowany u osób starszych, jednak z uwagi na niewielką liczbę pacjentów w wieku powyżej 65 lat badanych w trakcie badań klinicznych, stosowanie tego leku wymaga ostrożności. Należy dokonać indywidualnej oceny stosunku korzyści do ryzyka.


  • Czy ofatumumab uzależnia?

    Nie, ofatumumab, który jest przeciwciałem monoklonalnym, nie powoduje uzależnienia. Jest używany do leczenia niektórych typów białaczki i chłoniaków. Przeznaczony jest do hamowania wzrostu nieprawidłowych komórek krwi poprzez wiązanie się z białkiem CD20 na powierzchni komórek. Nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.


Zobacz też:

pembrolizumab.pl

Najnowsze poradniki: